Kolor zielony

Zielony to połączenie dwóch kolorów niebieskiego i żółtego. Poszukując znaczenia zieleni w naszej kulturze, trzeba się przypatrzeć porom roku. Po zimie, gdy dookoła biało, szaro i czarno, następuje okres kiedy nagle wszystko dookoła się zieleni. Można rzec zieleń jest kolorem życia (tak jak krew u człowieka, tak zielony chlorofil daje życie)... Jest też kolorem młodości (po nim następuje starość - jesień). Zieleń to także kolor harmonii z naturą, jest kolorem nadziei i wolności.

Zieleń ma podobno bardzo kojący wpływ na układ nerwowy działa relaksacyjnie i antystresowo. Na zielono maluje się wnętrza w szpitalach, szkołach czy halach fabrycznych, aby zmniejszając tym samy stres.

Kiedyś w średniowieczu zieleń była uważana za kolor śmierci... bano się jej. Dziś już mało kto o tym znaczeniu pamięta. Pamiętamy natomiast o zielonej koniczynie, jako symbolu dobrego losu. Warto tu zwrócić uwagę, że zielone są stoły w kasynach jak i stoły bilardowe. Jak i zielone są (a przynajmniej były dolary).

Zielony kolor ma tez flaga esperanto, i można powiedzieć jest on kolorem esperantystów (nazwa esperanto znaczy tyle co mieć nadzieję).

Zielony barwnik był podobno pierwszym uzyskanym wytwarzanym syntetycznie przez człowieka barwnikiem - wytwarzali go w starożytnej Grecji.