Kolor Niebieski

Niebieski jest bardzo zimna barwą. Niebieskie jest niebo, morze i otwarta przestrzeń.

Kolor niebiesko-błękitny ma jedną ważną cechę, widzimy go prawie zawsze w pewnej oddali. Bo niebieskie jest niebo - nasz mózg tym samym przyzwyczaja się że to co niebieskie jest w dali, podczas gdy to co jest na tle niebieskiego jest bliżej. Właściwości te dobrze znają malarze i fotograficy - nie bez przyczyny spora część zdjęć portretowych jest właśnie na błękitnym tle. Wykorzystując te właściwość możemy malując na niebiesko ściany optycznie powiększyć pomieszczenia.

Niebieski kojarzony też jest z nieskończonością.. ciężko wypatrzyć koniec nieba, czy też koniec morza. Niebieski to kolor zimny i chłodny.. jest praktycznie całkowitym przeciwieństwem do żółtego. Połączenie niebieskiego i żółtego (z racji tego, ze sa to kolory uzupełniające) jest często wykorzystywane przez jubilerów do lepszej prezentacji złota.

Na przełomie historii niebieski kojarzy się z symbolika najwyższych bóstw Zeusa (Grecja) i Jupitera (Rzym). W Egipcie zaś niebieski kamień lapis lazuli symbolizował niebo. W Iranie do dziś niebieski jest kolorem żałoby.

W obecnych czasach w religii chrześcijańskiej niebieski kojarzony jest z Maryją. Nie wywodzi się to jednak z biblii (no chyba żeby skojarzyć z niebowstąpieniem), przyczyna jednak jest bardziej przyziemna. Jak zwykle chodzi o pieniądze. Przez bardzo długi okres barwnik niebieski był bardzo drogi, w zasadzie można by rzec na cenę złota (robiony z kamieni lapis lazuli). Malarze więc chcąc podkreślić znaczenie Matki Boskiej, zaczęli stosować właśnie ten drogi barwnik do malowania jej szat.

Niebieskie minerały: lapis lazuli, szafir, sodalit, akwamaryn, kamień księżycowy, chalcedon, turkus