Kolor czerwony

Czerwień - kolor kolorów, esencja barwy. Od dawien dawna była uznawana za kolor życia i silnych emocji. Czerwona jest krew, czerwone jest ciepło i czerwony jest ogień. Wszystkie te rzeczy związane sąu nas z silnymi emocjami, zmianami. Przykładowo widok czerwonej krwi zawsze motywuje człowieka do jakiegoś działania, do odczuwania jakichś emocji. Kolor czerwony silnie wpływa na nasze emocje pobudzając je (stąd często używany w reklamie, promocjach itd).

W naszej dawnej historii gdy plemionami rządziły kobiety krew była postrzegana jako nośnik życia. Ludzie nie nie do końca wiedziały skąd się bierze potomstwo - przypisywano je miesiączkowaniu występującemu tylko u kobiet. Krew i kolor czerwony był więc silnie związane z narodzinami z nowym życiem. Czerwień symbolizuje też życie w inny sposób po dziś dzień - krew krążącą po organiźmie, jak i serce będące centrum życia jest przecież czerwone. W momentach podniecenia to właśnie to czerwone serce zaczyna mocniej bić i jest w ciele odczuwane. Kolor ten stał się obecnie nawet pewnym symbolem miłości i seksu. A ofiarowanie komuś czerwonych upominków (kwiatów - róż, czy też czerwonej biżuterii) jest porównywalne z ofiarowaniem komuś serca.

Czerwień w pewnych miejscach i sytuacjach jest uważany za kolor szczęścia (np. w chinach, gdzie kobiety do ślubu idę na czerwono). U nas w niektórych sytuacjach choćby (matura, studniówka) przyjęło się że kobiety powinny mieć na sobie coś czerwonego.

W niektórych językach synonimem słowa czerwony jest piękny oraz kolorowy.

Kolor czerwony to także kolor agresji... rękawice bokserskie są właśnie w tym kolorze, jak i elementy ubiorów niektórych jednostek wojskowych też go posiadają. Czerwień może tez nam się kojarzyć z komunistami i całą tą częścią historii związaną z czerwoną rewolucją.