Kolor Fioletowy

Fiolet barwa pięknych małych fiołków fizycznie rzecz biorąc to połączenie błękitu i czerwieni, ale żeby go zinterpretować nie trzeba by zaciągać ani z jednego jak i z drugiego. Fiolet ma swoją historię.

Przez długi okres fiolet, a w zasadzie purpura była uważany za kolor bogactwa, uduchowienia i szlachetności. Powód tego był dość prozaiczny. Po prostu barwnik fioletowy nie należał do najtańszych (był robiony z muszli rzadkich małży), a co z tym idzie nie każdego było na niego stać. Bogaci, duchowni mogli sobie na niego pozwolić :)

Fiolet miał też swój epizod w byciu kolorem żałoby, umartwiania się. Jeszcze możemy spotkać na wieńcach fioletowe wstęgi. Jest to chyba jeden z ulubionych kolorów ezoteryków - podobno zmusza do głębszego myślenia.

Obecnie zaś fiolet przeżył swój bunt - dosłownie, w latach 60 stał się kolorem buntu. Kiedy to kolor fioletowy miał prowokować i symbolizować zmiany. Od tamtej pory kolor fioletowy był coraz częściej używany w ubiorach, w latach 80 łączono go często z różowym. Obecnie zaś fiolet stał się bardzo eleganckim kolorem.