Kolor w miejscu pracy

Autorem artykułu jest Mirosław Mazur
Posiadając miejsce do pracy w domu lub mieszkaniu można go wizualnie pokreślić wykorzystując zestawienia odpowiednich kolorów. Odpowiednie zestawinie kolorów może zwiekszyć waszą wydajnośc oraz możliwości intelektualne.

Kolor w miejscu pracy

Kolory możemy wykorzystywać do tworzenia spokojnych, kojących miejsc wypoczynku, albo tętniących emocjami pomieszczeń, w których się bawimy i rozmawiamy. Poszczególne barwy są nieodłączną częścią życia, bowiem wpływają na nasze zachowania, myśli i uczucia. Istnieje wyraźny związek pomiędzy naszą energią własną a tą, jaką stwarza kolor w otoczeniu. Stworzenie w pomieszczeniach odpowiedniego nastroju jest ważniejsze od roli, jaką mają one pełnić. Nie urządzajmy przecież jadalni tylko do jedzenia a raczej będzie to miejsce, w których będziemy chętnie przesiadywać i rozmawiać z rodziną. Kolor farby, jakiego użyjemy może wpłynąć na charakter pomieszczenia tak samo jak kształt i rozstawienie mebli. To właśnie on nadaje ogólną atmosferę pokoju i wpływa na to, jak zachowuje się w nim energia. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw możesz również zwiększyć swoją wydajność w pracy, poprawić koncentrację, stać się bardziej kreatywnym. Oprócz koloru ścian, zwróćmy również uwagę na przedmioty, którymi się otaczasz w biurze, ponieważ i one posiadają stosowną barwę a tym samym wpływają na twój stan psychiczny.

W miejscu do pracy unikamy brązów, ponieważ mogą pogłębiać zmęczenie, szarości, który jest barwą melancholii oraz czerni, który może blokować i hamować twoje działania.
Beże sprzyjają lenistwu (usypiają), dlatego też, jeśli już w miejscu pracy taki kolor się znajduje dodaj należy dodać odrobinę różu lub zieleni.
Czerwone elementy i akcesoria biurowe zwiększą energię i zachęcą cię do pracy. Jednak czerwień w nadmiarze utrudnia koncentrację wprowadzając nerwową atmosferę.
Chcąc poprawić stan swoich finansów należy wprowadź trochę zieleni jako symbol wzrostu niemniej jednak, gdy całe pomieszczenie jest w ten tonacji barw przydadzą się dodatki czerwone i żółte.
Obecnie bardzo często spotyka się pojedyncze miejsca do pracy typu (open space) czyli zwykłe przepierzenia. Takie osobiste kąciki dobrze jest pomalować na kremowo, wprowadzając gdzieniegdzie intensywne akcenty: pomarańczowy lub barwy czerwonej.
Oczywiście, jeżeli jesteś szefem firmy i chcesz osiągnąć sukces w biznesie pamiętaj, aby w wystroju swojego gabinetu uwzględnić kolor złoty - symbolizujący zaufanie i lojalność. Dlatego też dyplomy lub referencje powinny być ozdobione złotymi ramkami. Można na ścianach zastosować kolor czerwony - kojarzony z działaniem i kreatywnością oraz zieleń - barwę rozwoju i bogactwa.
Posiadając miejsce do pracy w domu można go wizualnie pokreślić wykorzystując zestawienia kolorów: granatowego, żółtego, jasnoniebieskiego i bladożółtego. Barwy te pomogą ci oddzielić pracę od życia prywatnego i nie wynosić spraw zawodowych poza wyznaczone miejsce swoich działań.



Zieleń - bezpieczny rozwój
Kolor przyrody i wzrastania. Sprzyja osiąganiu harmonii i spokoju. Uspokaja nerwy i sprawia, że czujemy się pewniej. Barwę zieloną można łatwo dostosować do różnych potrzeb i umieszczać wszędzie. Sprzyja wypoczynkowi i uspokojeniu, dlatego też dla równowagi stosujemy ją z innymi bardziej pobudzającymi kolorami.

Czerwień rozbudza namiętność i pasję.

Należy ją stosować oszczędnie. Nie nadaje się do sypialni, bo zwiększa tempo uderzeń serca, wzmacnia pasję. Jej nadmiar może wywołać agresję. Przyciąga wzrok i ułatwia przepływ energii chi, dlatego też jest stosowana jako element dekoracji lub zwrócenia uwagi w odpowiednie miejsce.

Żółty kolor to przyjaciel dobrych myśli.
Kolor żółty to barwa energii ziemi sprzyjająca gromadzeniu się w jednym miejscu. Jest wyśmienita do wystroju pokoi rodzinnych i miejsc posiłków. Trzeba jednak pamiętać, by nie stosować żółtego w małych pomieszczeniach, gdyż może wtedy oddziaływać zbyt intensywnie. W miejscy przeznaczonym do pracy można pomalować ścianę w tym kolorze na wprost miejsca do siedzenia, aby można było się skupić na danym zadaniu.

Błękit to spokojny sen
Reprezentując energię wody, kojarzy się z wewnętrzną głębią, ciszą i spokojem. Łagodzi rozdrażnienie i skłania do snu, dlatego też nie nadaje się do miejsca pracy a raczej w zakątku dla relaksu. Błękit zmniejsza napięcia i stresy, dlatego też warto wykorzystywać go tam, gdzie mogą powstawać konflikty, np. w poczekalni lub sali konferencyjnej, w której to odbywają się krótkie narady.

Konsultacje feng shui Mirosław Mazur

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl